Nasz autorski geoportal – TotalSite – jest usługą internetową oferującą elastyczny i efektywny dostęp do danych przestrzennych takich jak ortofotomapy, numeryczne modele terenu, chmury punktów, mapy bądź rysunki wektorowe stanowiące elementy projektu. Dedykowany jest przede wszystkim inwestycjom drogowym i kolejowym – realizowanym na sporym obszarze i obejmującym dużą ilość robót ziemnych. Został stworzony zwłaszcza pod kątem wymagań Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad stawianych Inżynierom Kontraktu w zakresie zapewnienia dostępu do fotogrametrycznych zobrazowań sytuacji na terenie budowy. W odróżnieniu od innych narzędzi stosowanych na kontraktach realizowanych przez GDDKiA geoportal TotalSite pozwala na pracę na bardzo realistycznych trójwymiarowych zobrazowaniach terenu. Umożliwia to zastosowanie znacznie szerszego wachlarza narzędzi wspomagających podejmowanie decyzji w trakcie nadzorowania bądź realizacji projektów budowlanych, pozwalając na skuteczne nadzorowanie wykonawców prac.
Podstawowe właściwości geoportalu TotalSite
Łatwa dostępność danych – możliwość dowolnego zestawiania danych wektorowych, ortofotomap, modeli przestrzennych czy chmur punktów w jedno opracowanie.
Bardzo szeroki zakres narzędzi – możliwość m.in. wygenerowania przekroju jednej lub dwóch powierzchni, obliczenia powierzchni 3D modelu, objętości, objętości pomiędzy 2 modelami, spadku skarp i wiele innych.
Archiwizowanie oraz wczytanie biblioteki pomiarów – umożliwia prowadzenie pomiarów inwentaryzacyjnych na opracowaniach fotogrametrycznych w sposób narastający przez cały okres trwania inwestycji, z możliwością eksportu do innego oprogramowania.
Wsparcie urządzeń mobilnych (smartfonów / tabletów) z możliwością pozycjonowania urządzenia na tle udostępnionych danych (także w trybie 3D).
Możliwość generowania szczegółowych i przejrzystych raportów na podstawie pomiarów wykonywanych w aplikacji, w tym bilansu robót ziemnych w przekrojach na podstawie 2 lub 3 powierzchni.
Pomiary topograficzne – trójwymiarowa wektoryzacja modelu z możliwością eksportu punktów do pliku .csv lub rozwarstwionego rysunku do pliku .dxf.
Prosta, intuicyjna obsługa – niewymagająca wiedzy specjalistycznej ani wysokich kompetencji z zakresu obsługi systemów CAD lub GIS.
Możliwość dostosowania aplikacji do potrzeb klienta. Możemy wprowadzić nowe narzędzia lub funkcjonalności do aplikacji w zależności od oczekiwań.
Aplikacja zgodna z wymaganiami wyspecyfikowanymi dla kontraktów Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Dostępne narzędzia
Biblioteka pomiarów pozwala na zarządzanie gromadzonymi przez nas danymi w przejrzysty i efektywny sposób. Narzędzie pozwala na wygenerowanie raportu .pdf przedstawiającego w użyteczny sposób pozyskane dane. Automatycznie sumuje dane właściwe dla aktywnej kategorii, ułatwiając prowadzenie inwentaryzacji lub konstruowanie przedmiaru. Pozwala m.i. odnaleźć każdy z pomiarów na obszarze opracowania, zmienić mu nazwę lub dopisać komentarz. Cały zasób danych może być następnie zarchiwizowany w celu późniejszego wczytania lub przesłania innemu użytkownikowi do dalszej pracy. Większość kategorii pomiarów może być również wgrana w aplikacji QGIS lub skonwertowana do formatów CAD (.dxf lub .dgn). Aplikacja pozwala także na wygenerowanie zestawienia pomiarów w postaci raportu .pdf.
Narzędzie do pomiaru odległości w trybie 2D (ortofotomapy) umożliwia obliczenie odległości płaskiej, natomiast użyte w trybie 3D oprócz odległości skośnej zwraca spadek pomiędzy dwoma punktami, w zależności od jego wielkości w zapisie procentowym lub w formie proporcji pozwalając ocenić nachylenie skarpy.
Narzędzie do pomiaru powierzchni. W trybie 2D narzędzie zwraca pole powierzchni płaskiej, w trybie przestrzennym jest w stanie pomierzyć powierzchnię obszaru zainteresowania z uwzględnieniem nierówności terenu, np. rzeczywistą powierzchnię skarp.
Narzędzie do pomiaru objętości oblicza objętość między fragmentem modelu – hałdą lub wykopem – a wirtualną powierzchnią tworzącą podstawę hałdy (lub teren pierwotny w przypadku wykopu). Wystarczy nanieść punkty stanowiące powierzchnię referencyjną aby oszacować wolumen zgromadzonego lub usuniętego materiału.
Narzędzie do różnicowego pomiaru objętości oblicza objętość między dwoma wybranymi modelami na określonym przez użytkownika obszarze. Pozwala oszacować wolumen robót ziemnych wykonany pomiędzy dwoma nalotami lub porównując z modelem projektowanego terenu zoptymalizować plan robót ziemnych na obszarze zainteresowania.
Narzędzie pozwalające wygenerować profil / przekrój poprzeczny na podstawie numerycznego modelu terenu. Generując przekrój na podstawie 2 różnych modeli (np. modelu z drona i modelu projektowanego) narzędzie umożliwia ich porównanie w bardzo responsywny sposób, jak również oszacowanie powierzchni robót ziemnych w przekroju.
Narzędzie pozwala wygenerować bilans robót ziemnych dla danego korytarza w przekrojach poprzecznych. Umożliwia dokonanie obliczeń na podstawie dwóch lub trzech powierzchni:
- Obliczenie objętości wbudowanego / usuniętego materiału na podstawie dwóch powierzchni (np. powierzchnia pozyskana z bieżącego nalotu dronem względem powierzchni odhumusowania lub stanu zerowego z zastosowanym offsetem);
- Obliczenie objętości robót ziemnych w zakresie przewidzianym przez projekt na podstawie trzech powierzchni (np. powierzchnia pozyskana z bieżącego nalotu dronem ograniczona modelem projektowanych robót ziemnych, w odniesieniu do powierzchni odhumusowania / stanu zerowego).
Aplikacja generuje raport w formacie .pdf zawierający czytelne przekroje poprzeczne wraz z wrysowanymi obliczonymi wykopami / nasypami oraz tabelę robót ziemnych.
Narzędzie pozwalające zestawić ze sobą dwie ortofotomapy i porównać je przy pomocy tzw. suwaka. Możliwe jest dowolne łączenie rysunków wektorowych z obydwiema ortofotomapami.
Narzędzie pozwalające w trybie przestrzennym na wizualne zestawienie ze sobą 2 modeli terenu (np. modelu pozyskanego przy pomocy drona oraz modelu projektowanego kształtu robót ziemnych). Pozwala natychmiast ocenić różnicę rzędnych pomiędzy modelami w każdym punkcie opracowania.
Punkty zainteresowania – tzw. POI umożliwiają wymianę informacji pomiędzy uczestnikami procesu inwestycyjnego. Pozwalają zwrócić uwagę na na dany problem umiejscawiając go na zobrazowaniu fotogrametrycznym, ułatwiając sytuacyjną identyfikację miejsca i pozwalając zestawić je z danymi przypisanymi do projektu.
Moduł pozwalający na trójwymiarową wektoryzację modelu fotogrametrycznego. Umożliwia tworzenie trójwymiarowych punktów lub linii z możliwością wyeksportowania rysunku do rozwarstwionego pliku .dxf. Aplikacja domyślnie wspiera kodowanie punktów zgodne z instrukcją K-1 (1998), pozwalając na zastosowanie dowolnych kodów wprowadzonych przez użytkownika. W trakcie eksportu punktów do pliku .csv eksport kodowania zgodny z metodologią stosowaną na kontrolerach polowych.
Geoportal TotalSite umożliwia korzystanie z większości narzędzi dostępnych na komputery także w wersji mobilnej, dostosowanej do obsługi gestami poprzez ekran dotykowy. Dodatkowo w wersji mobilnej użytkownik posiada możliwość wykorzystania wbudowanych w smartfon / tablet odbiornika GNSS oraz kompasu w celu spozycjonowania się na ortofotomapie / modelu trójwymiarowym. Aplikacja umożliwia także śledzenie użytkownika na ekranie oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.
Galeria
Cennik
Pakiet podstawowy
Pakiet rozszerzony
25 GB przestrzeni dyskowej na ortofotomapy, DTM, chmury punktów, rysunki wektorowe (mapy, projekty itp).
Pracujesz przy wielkopowierzchniowym projekcie budowlanym i potrzebujesz narzędzia do udostępniania danych pozyskanych przez drony ? Napisz do nas, indywidualnie określimy Twoje potrzeby oraz cennik usług.
500 zł netto / miesiąc
Cena określana indywidualnie